کابل انتقال صدا Aux چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟
کابل انتقال صدا Aux چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

امروزه کابل های انتقال صدا در دسته یکی از پر مصرف ترین کابل ها قرار دارند. اگر شما بخواهید کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت و سایر دستگاه هایی که دارای خروجی جک 3.5 میلی متری هستند را به دستگاه هایی از جمله اسپیکر، پخش خودرو یا هر دستگاهی که دارای ورودی جک 3.5 میلی متری است متصل نمایید قطعا کابل انتقال صدای Aux به کمک شما خواهد آمد.

 

کابل Aux چیست؟
در حقیقت Aux مخفف کلمه Auxiliary به معنی کمکی (کابل کمکی) است. تلفظ صحیح این عبارت انگلیسی آکس است اما در ایران این کابل اغلب آیو ایکس، اِیو ایکس، اِی یو ایکس تلفظ می‌شود.

تست هدینگ:

کابل انتقال صدای آکس یک کابل یک به یک است که هر دو سر آن یکسان است. به طور کلی کانال های صوتی به دو دسته مونو و استریو تقسیم می‌شوند که اغلب ما با استریو آشنا هستیم. در کانال صوتی مونو تمامی صدا ها در یک اسپیکر تولید می‌شوند، اما در کانال صوتی استریو این صدا ها در دو اسپیکر تولید می‌شوند که باعث می‌شود صدای بهتری تولید شود.
کابل صدای Aux هم یک کابل صدای 2 کاناله جهت انتقال صدای استریو می‌باشد. به همین دلیل از 3 رشته سیم تشکیل شده است که یک سیم برای کانال راست، یک سیم برای کانال چپ و یک سیم هم مشترک است.

کابل آکس اغلب از روکش پلاستیکی و در متراژ یک متری تولید می‌شود، البته امروزه این کابل در متراژ های بالاتر هم وجود دارد، همچنین در طرح هایی از جمله فنری جهت اشغال فضای کمتر و با روکش هایی از قبیل فلزی و کنفی تولید می‌شود.